ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Olaylar, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline doğru gidiyor - İzmir

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Olaylar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline doğru gidiyor

abd-disisleri-bakani-blinken:-olaylar,-rusya’nin-ukrayna’yi-isgaline-dogru-gidiyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yabancı basında yer alan bilgilere göre, Ukraynalı askerler ve Rusya destekli ayrılıkçılar arasındaki temas hattı boyunca yüzlerce top mermisi patladı ve binlerce insan Donbas bölgesinden tahliye edildi. Diğer yandan Rusya ve Belarus’un askeri tatbikatı süresiz bir şekilde uzatıldı. Kremlin’den yapılan en son açıklamada, “Batının Ukrayna için işgal tarihi vermesi provokasyondur, aksi sonuçlara yol açabilir” denildi. Bununla birlikte, Beyaz Saray’dan Rusya’nın her an saldırabileceği yönünden açıklamalar gelmeye devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Rusya, Ukrayna’yı işgal için sahte terör saldırısı üretebilir. Olaylar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline doğru gidiyor” dedi.

Haberler – ntv.com.tr – Reuters 20.02.2022 – 17:26 | Son Güncelleme : 20.02.2022 – 17:40

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor.

BLINKEN: RUSYA UKRAYNA’YI İŞGAL İÇİN SAHTE TERÖR SALDIRISI ÜRETEBİLİR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal için sahte bir terör saldırısı, kimyasal saldırı ya da sivillere yönelik insansız hava saldırısını gerekçe gösterebileceğini söyledi.

Blinken, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının barış ve güvenliği tehdit ettiğini açıkladı.

“RUSYA SALDIRILAR İÇİN BAHANELER PLANLIYOR”

Rusya’nın önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya saldırı hazırlığında olduğunu belirten Blinken, “Rusya saldırı için bahaneler planlıyor. Rusya, Ukrayna hükümetini bir şiddet olayıyla suçlayabilir… Bu Rusya’ya yönelik sahte bir terör saldırısı olabilir. Sivillere yönelik insansız hava aracı ile uydurma bir saldırı, sahte hatta gerçek bir kimyasal saldırı bile olabilir. Rusya bunları, etnik temizlik ya da soykırım olarak tanımlayabilir” dedi.

“PUTİN DİPLOMASİYİ SEÇMELİ”

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda füze ve bombalar kullanabileceğini ve siber saldırılar düzenleyebileceğini belirterek, “Rusya’nın belirli Ukraynalı grupları hedef alacağına dair bilgiler aldık” diye konuştu.

“Savaş başlatmak için değil önlemek için buradayım. Biden, Putin ile herhangi bir formatta ve zamanda  görüşmeye hazır” diyen Blinken, Rusya’ya diplomasiyi seçmesi çağrısı yaptı.

PUTİN İLE MACRON GÖRÜŞTÜ

Diğer taraftan batılı ülkeler ile Rusya’yı karşı karşıya getiren Ukrayna krizinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 2 saate yakın süren bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin yapıldığı saatlerde Kremlin’den açıklamalar geldi.

KREMLİN: AKSİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR

Kremlin, batının Ukrayna’nın işgaline ilişkin sürekli tarihler vermesini “provokatif” olarak niteledi. Bu açıklamaların aksi sonuçlar doğurabileceği konusunda uyardı.

Açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu açıklamaları dikkate almadığı belirtildi. Rusya, “savaş kelimesini telaffuz etmek isteyen son ülke” denildi. Kremlin, Donbas’taki temas hattında gerilimin en üst seviyeye çıktığını belirtti.n ufak bir provokasyonun geri dönülemez sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu. 

Macron, Putin ile görüşmesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yle de telefonda görüştü. Zelenski kısa bir süre sonra Donbas’ta için acil ateşkes çağrısı yaptı. Ukrayna lideri, barış sürecinin canlandırmasını istedi.

RUSYA VE BELARUS ASKERİ TATBİKATLARINI SÜRESİZ UZATTI

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, Batılı liderlerin yakın bir Rus işgali konusunda uyardığı Ukrayna üzerindeki baskıyı daha da yoğunlaştıran bir adımla, Rusya ve Belarus’un bugün sona erecek olan “Birlik Kararlılığı-2022” adlı askeri tatbikatları uzattığını açıkladı.

Hrenin, kararın “Rusya ve Belarus sınırlarına yakın bölgelerde askeri faaliyetlerin artmasıyla” ve Ukrayna’nın Donbas bölgesinde artan gerilim nedeniyle alındığını söyledi.

Bununla birlikte NATO, Rusya’nın Belarus’ta 30 bine kadar askeri bulunduğunu ve Moskova’nın böyle bir niyeti reddetmesine rağmen, bunları Ukrayna’ya saldırmak için işgal gücünün bir parçası olarak kullanabileceğini savunuyor.

DONETSK’TE PATLAMALAR DUYULDU

Diğer taraftan, bir Reuters muhabiri, Rusya destekli ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas bölgesindeki bir şehir olan Donetsk’in merkezinde patlamalar duyulduğunu bildirdi.

AP haber ajansı, Ukraynalı askerler ve Rusya destekli ayrılıkçılar arasındaki temas hattı boyunca yüzlerce top mermisinin patladığını aktardı. 

ERKEKLER SMS’LE ASKERLİK GÖREVİNE ÇAĞRILDI

Reuters’ın bildirdiğine göre, Donetsk sakinlerine gönderilen SMS mesajları, erkekleri askerlik görevine çağrıldı. Gönderilen SMS’lerde şunlar denildi:

 “Ukrayna’nın olası saldırganlığı göz önüne alındığında, evini ve anavatanını savunmak her erkeğin kutsal görevi ve yükümlülüğüdür.”

RUSYA İŞGAL PLANINI REDDETTİ

Bunların yanı sıra Rusya her zaman Ukrayna’yı işgal etmeye yönelik bir planı olduğunu reddetti. 

JOHNSON: YAPTIRIM TEHDİDİ PUTİN’İ CAYDIRMAZ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise BBC’ye verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mantıklı düşünmeyebileceğini, bu nedenle yaptırım tehdidinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini caydırmaya yetmeyebileceğini öne sürdü:

Johnson, “Yaptırımlar mantıksız bir aktörü caydırmak için yeterli olmayabilir ve şu anda Vladimir Putin’in muhtemelen mantıksız düşündüğünü ve önümüzdeki felaketi görmediğini kabul etmek zorundayız” diye konuştu.

Ancak, Johnson BBC’ye verdiği demeçte, “Rusya, 1945’ten bu yana Avrupa’daki en büyük savaş savaşı planlıyor” iddiasında bulundu. Johnson, ayrıca, ABD ve İngiltere’nin olası  bir işgal durumunda Rus şirketlerinin dolar ve sterline erişimini kesmeye çalışacaklarını ve bu tür yaptırımların Rusya’yı  “çok sert vuracağını” vurguladı.

ABD: RUSYA HER AN SALDIRABİLİR

Diğer taraftan, Beyaz Saray,  Rusya’nın Ukrayna’ya her an bir saldırı başlatabileceğini iddia etti.

Açıklama Beyaz Saray’dan geldi. ABD Başkanı Joe Biden’ın, düzenli olarak Ukrayna krizine ilişkin bilgilendirildiği vurgulandı.

Biden’ın son durumu görüşmek üzere bugün ulusal güvenlik konseyini toplayacağı belirtildi. Beyaz Saray Rusya’nın her an saldırıya başlayabileceğini savundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Ukrayna krizini görüşmek üzere gün içinde Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacağını açıkladı.

BİDEN ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİ’Nİ TOPLAYACAK

Yazılı açıklamada, “Başkan Biden, Ukrayna’da gelişen durumu izlemeye devam ediyor ve sahadaki olaylar hakkında ulusal güvenlik ekibi tarafından düzenli olarak bilgilendiriliyor. (Ulusal güvenlik ekibi) Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceğini teyit etti” dedi.

Biden’ın yardımcısı Kamala Harris’in Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı marjında müttefik ülke liderleri ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi aldığını kaydeden Psaki, “Başkan öğleden sonra Ukrayna’daki durumla ilgili Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacak” denildi.

Biden, cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye karar verdiği ve Rus ordusunun Kiev’e saldıracağını tahmin ettiklerini söylemişti.

DOĞU UKRAYNA’DA BOMBARDIMANLAR 

Öte yandan, son günlerdeki gerilimlerin odak noktası, Rusya’nın Ukrayna’dan Kırım’ı ilhak ettiği aynı yıl olan 2014’te, Rus destekli isyancıların ele geçirdiği doğu Ukrayna oldu. Doğudaki çatışmalarda 14 binden fazla kişi öldü.

Ayrılıkçı bölgelerden biri olan Luhansk’taki yerel askeri güçler tarafından açıklamada, Ukrayna ordusunun bombardımanında iki sivilin öldüğünü ve beş binanın hasar gördüğünü açıkladı. RIA haber ajansıi Rusya Soruşturma Komitesi’nin olayı araştıracağını bildirdi. 

Ukrayna ordusu, ağır bombardıman nedeniyle Donbas’taki yedi kontrol noktasından birinde operasyonları askıya aldığını açıkladı. Hükümet güçlerini ve ayrılıkçıları ayıran bombardıman olayları, geçen hafta keskin bir şekilde arttı. Kiev’in Batılı müttefikleri, Rusya’nın gerilimi daha geniş bir çatışma için bahane olarak kullanabileceğinden endişe ediyor. Ayrıca, meydana gelen olaylarda dün iki Ukraynalı askerin öldüğü ve dört kişinin de yaralandığı bildirildi.

Ukrayna ordusu ise  yaptığı açıklamada, güçlerinin ateşkes anlaşmasına bağlı kaldıklarını ve “yalnızca Rus işgal kuvvetlerinin eylemleri sırasında ateş açıldığını” söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski

ayrılıkçı bölgeleri bombaladığı haberlerinin “tamamen yalan” olduğunu söyledi.

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Siyaset
  • Dünya
  • Rusya
  • Ukrayna
  • Dış Politika

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Olaylar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline doğru gidiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

İzmir ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!