Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı: Meme kanserinde erken tanının önemi nedir? Hangi belirtilere dikkat etmek gerekir? - İzmir Tempo

Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı: Meme kanserinde erken tanının önemi nedir? Hangi belirtilere dikkat etmek gerekir?

ekim-ayi-meme-kanseri-farkindalik-ayi:-meme-kanserinde-erken-taninin-onemi-nedir?-hangi-belirtilere-dikkat-etmek-gerekir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekim Ayı Dünya Sağlık Örgütü Tarafından “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olarak belirlenmiştir.  Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlar arasında en sık görülen bir kanser türü. Meme kanseri erken dönemde belirti verir mi? Meme kanseri riski nasıl azaltılır? Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal meme kanserine dair merak edilen soruları yanıtladı.

Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı. Bu konuda neler söylemek istersiniz? *

Dünyada her yıl yaklaşık 2.5 milyon kadına meme kanseri tanısı konuyor ve bir kadının yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma riski yüzde 13 seviyelerinde. Bu rakamlar ne kadar yüksek olsa da erken tanının meme kanserinde hayat kurtardığını biliyoruz. Meme kanseri erken tanısında ne kadar yüksek bir farkındalığa ulaşırsak tedavi oranlarındaki başarıyı da o kadar artırmış oluyoruz. Meme kanseri, Türkiye’de kadınlar arasında görülen en sık kanser türü. Bu konudaki farkındalığımızın artması ve erken tanı bilincinin yükselmesi için Ekim ayı oldukça önemli.

Meme kanserinde erken tanının önemi nedir? *

Erken tanı, meme kanseri tedavisindeki başarı oranını artırıyor. Özellikle kadınlar bedenlerinin farkında olmalı ve herhangi bir değişiklik fark ettiklerinde beklemeden bir hekime başvurmalı. Bununla birlikte erken tanı için düzenli meme muayenesi ve gerekli testler yaptırmak önem taşıyor. Kadınların elle muayenelerinde fark edilmeyen bazı kitleler olabiliyor; dolasıyla bir hekim tarafından düzenli olarak yapılan kontroller erken tanıyı kolaylaştırıyor.

Mamografiyi kimler, ne sıklıkla çektirmeli? *

Meme kanseri çoğunlukla 60 yaş ve üzerinde görülse de bireylere 20 yaşından itibaren kendi meme muayenelerini yapmaları öneriliyor. 40 yaşından sonra ise bireylerin yılda bir kez muayene edilerek mamografi çektirmeleri ve radyolojik tetkikler yaptırması oldukça önemli.

Meme kanseri riskinin yaşla birlikte arttığını biliyoruz ancak genetik faktörleri de göz önünde bulundurmalıyız. Ailesinde kanser öyküsü olanlar düzenli kontrollerine daha erken başlamalı.

Hangi belirtiler olduğunda doktora gitmek gerekir? *

Meme kanserinin belirtilerini bilmek, erken tanı ve tedavi başarısı için çok önemli. Meme kanserinin en belirgin belirtisi ele gelen kitledir. Bu kitle meme dışında koltuk altında da olabilir ancak bu durum her zaman gerçekleşmez dolasıyla düzenli meme mamografisi çektirmek bu noktada önem taşıyor. Meme ucunda herhangi bir farklılık görülmesi, ağrısız, sert yapılı, zamanla büyüyebilen şişkinlikler, meme cildinde kızarıklık ve morluk oluşması da meme kanserine işaret edebilir.

Meme kanseri belirtilerinin farkındalığı kanserin ilerlemesini engellemek adına çok önemli. Bu nedenle kişinin kendi meme yapısını tanıması ve risk faktörlerini bilmesi gerekir. Meme kanseri belirtilerini fark edebilmek için her birey 20 yaşından sonra kendi meme muayenesini yapmaya başlamalı.

Erken dönemde belirti verir mi? *

Meme kanserinde “elbet belirti gösterir” ifadesi yanıltıcı olabiliyor çünkü bazı durumlarda herhangi bir belirti göstermeden ilerliyor. Çok ileri evrelere kadar memede herhangi bir değişiklik fark edilmeyebilir veya ele bir kitle gelmese bile memenin bir kısmında veya tümünde şişlik olması, meme ucunun veya cildinin içeri doğru çekilmesi veya portakal kabuğu görünümünü alması, memede veya meme ucunda ağrı olması, meme ucunun ya da meme derisinin kırmızılaşması, kuruması, kabuklaşması veya kalınlaşması, süt dışında meme ucundan akıntı olması, koltuk altında lenf nodlarında büyüme olması gibi belirtiler olabiliyor. Dolasıyla gerçek erken tanı için tek yol yaşa uygun kanser tarama tetkiklerini yaptırmak ve bu düzenli kontrolleri ihmal etmemek. Bu, hastalığı erken evrede yakalamak ve tedavinin başarısını arttırmak açısından son derece önemli. Bununla birlikte, meme sağlığı açısından birey, kendi memesinin normalde nasıl göründüğünü ve ne hissettiğini bilmeli. Kadınların kendi memelerindeki değişikliklerin farkına varması da meme kanserinin erken tanısında önemli.

Meme kanseri riski nasıl azaltılır? *

  • Sağlıklı beslenmek, işlenmiş gıdalardan kaçınmak, stresli ortamlardan uzak durmak veya bu stresi yönetecek yöntemler bulmak meme kanserinden korunmada önemli faktörler.
  • Özellikle sağlıklı bir kiloda olmak, aktif bir yaşam sürmek yine meme kanserinden korunma yöntemlerinden birkaçı.
  • Sebze ve meyvenin sık yer aldığı, kalsiyum içeren süt ürünlerinin tüketildiği ve işlenmiş etlerin daha az tüketildiği bir diyet meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Bununla birlikte, annenin bebeğini emzirmesi de meme kanseri riskinin azaltılmasında ek bir katkı sağlıyor.
  • Bağışıklık sistemini etkileyen etmenlerden olan uykunun da meme kanseri riskini azalttığını gösteren birçok araştırma bulunuyor.
  • Kanser riskini düşürmek için özellikle sigaradan uzak durmak çok önemli. Pasif içiciliğin bile kanser riskini artırdığını gösteren çalışmalar var.
  • Özetle; iyi bir yaşam sürmek sadece meme kanserinden değil, tüm hastalıklara karşı koruyor.

 İLGİLİ İÇERİKLER

  • Meme kanseri kontrolü için elle muayene nasıl yapılır? Adım adım görsel anlatım
  • Meme kanserinde ne zaman cerrahi gerekiyor? İşte 3 yeni gelişme
  • Meme kanserinin gizli belirtileri nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı: Meme kanserinde erken tanının önemi nedir? Hangi belirtilere dikkat etmek gerekir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İzmir Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!