TYT 2022 soruları nasıldı? Ailelere öneriler - İzmir Tempo

TYT 2022 soruları nasıldı? Ailelere öneriler

tyt-2022-sorulari-nasildi?-ailelere-oneriler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TYT 2022 soruları nasıldı? Zor muydu, kolay mıydı? soruları bugün internette sınava giren öğrenciler ve aileler tarafından sıklıkla merak ediliyor. Görüşler farklı kimi öğrenciler sınav sorularının geçmiş yıllara göre daha kolay olduğunu söylüyor, kimileri soruları zor bulduğunu… Doğa Koleji Lise Bölüm Başkanları da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ni (TYT) değerlendirdi.

AYT İLE İLGİLİ AİLELERE ÖNERİLER *

Doğa Koleji Lise Rehberlik Bölüm Başkanı Işıl Can, yarın gerçekleşecek AYT ile ilgili adaylara ve ailelere önerilerde bulundu.

  • Öğrencilerin sınav sonrasında dinlenmelerini öneren Can, sınavdan sonra duygusal değişimlerin normal ve geçici olduğunu belirtti.
  • Can, bazı öğrencilerin sonrasında sınavla ilgili konuşmak istemeyebileceğini, bu durumda ısrarcı olmadan anlayışlı olunması gerektiğini vurguladı.
  • Işıl Can, “Aileler öğrencilerin sınavları nasıl geçmiş olursa olsun onlara sınav hakkında bir yorum yaparken; çocuklarının en değerlileri olduğunu ve bunun değişmeyeceğini belirtmeli, sınava hazırlık sürecinde verdikleri emeğin önemli olduğunu vurgulamalı. Bugün uygulanan TYT’nin adayların yarın yapılacak olan AYT için motivasyonlarını olumlu yönde etkileyen nitelikte olduğu belirtilebilir. Adaylar odak alanını pazar günü yapılacak olan AYT sınavına çevrilmelidirler.” önerilerini yaptı.

TYT 2022 SORULARI NASILDI?

Doğa Koleji’nden yapılan açıklamaya göre, 3 milyon 234 bin 409 adayın katıldığı TYT’nin bu yıl sınav süresi uzatıldı. TYT’ye giren öğrenciler 120 soruyu 165 dakikada çözdü. 10.15’te başlayan sınav 13.00’te sona erdi. Peki, TYT 2022 soruları nasıldı? Doğa Koleji Bölüm Başkanları’nın sorularla ilgili yorumları şöyle:

TYT 2022 TÜRKÇE SORULARI *

Doğa Koleji Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Emrah Özcan, anlam sorularının bu sene de sınavın en önemli belirleyicisi olduğunu, paragraf sorularının zor ve çeldiricilerinin güçlü olmasının öğrencilerin beklediği bir durum olduğuna dikkati çekti.

Daha önce farklı sınavlarda uygulanan bir paragrafta 2 sorunun yer aldığı soruların da çıktığını dile getiren Özcan, şunları kaydetti:

“Anlamsal sorular; muhakeme, okuduğunu anlama, yorumlayabilme ve akıl yürütme becerilerini ölçen sorulardı. Dil bilgisi sorularını incelediğimizde ise soruların kazanımlara uygun olduğu ve bir önceki yıla nazaran dil bilgisi soru sayısının azaldığı görüldü. Türkiye’nin dört bir tarafındaki kampüslerimizdeki öğretmen ve öğrencilerimizden aldığımız dönütlerden de yola çıkarak sene boyunca uyguladığımız sınavlarımızın ve kullandığımız yayınların sınav soruları ile paralellik gösterdiğini söyleyebiliriz.”

TYT 2022 MATEMATİK SORULARI

Doğa Koleji Lise Koordinatörü ve Matematik Bölüm Başkanı Arzu Uz ise matematik sorularının günlük hayatla ilişkilendirilmiş ve okuduğunu anlamaya dayalı bir sınav olarak çıktığına işaret ederek, öğrencilerin 30 matematik 10 geometri sorusuna yanıt verdiklerini belirtti.

Uz, şunları aktardı:

“Problem soruları, hem okuduğunu anlamayı ölçen hem de akıl yürütme ve yorum yeteneğini değerlendiren, mantıksal çıkarımlara dayalı; birkaçı hariç çözümleri kısa olan sorulardı. ÖSYM’nin önceki yıllardaki sorularına paralellik gösterdiği öğrencilerimiz tarafından belirtilmiştir. Geometri sorularında günlük hayattaki nesneler kullanılmış, düşünme becerileri ölçülmüştür. Geometri sorularının matematiğe göre daha seçici olduğu belirtilmiştir. Silindir sorusunun TYT’de gelmesi dikkat çekiciydi. Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilerimizden aldığımız dönütlere göre sınav geçen yıla nazaran daha kolay bir sınavdı. TYT 2022 matematik sınavı uyguladığımız deneme sınavlarına ve MEB tekrar testlerine uyumlu bir sınav olarak öğrencilerimizin karşısına çıkmıştır.”

TYT 2022 FİZİK SORULARI

Fizik sorularında gerçek hayatla ilişki kurulmuş olmasının dikkat çekici olduğuna vurgu yapan Fizik Bölüm Başkanı Sema Balkan ise fizikte MEB’in açıkladığı kazanımlara uygun, 9 ve 10. sınıf konularından, tamamı gerçek hayatla bağlantılı, okuduğunu anlama becerisini ön plana çıkaracak bağlamsal sorulara yer verildiğini dile getirdi.

Okuldaki denemelere paralel, günlük hayatın içinde yer alan, fizik kanunlarını yorumlamaya dayalı ve adayların analiz gücünü ölçen sorular çıktığını aktaran Balkan, “Öğrencilerden aldığımız yorumlara göre soruların ayırt ediciliğinin ve zorluk derecesinin orta düzey olduğunu söyleyebiliriz. Fizik soruları 9. sınıf ‘Madde ve Özellikleri, Kuvvet ve Hareket, Isı ve Sıcaklık, Elektrostatik’ ünitelerinden, 10. sınıf konularından geçen seneki gibi ‘Optik, Dalgalar, Basınç ve Kaldırma Kuvveti’ ünitelerinden sorulmuştur. Çıkan sorulardan 10. sınıf optik ve 9. sınıf elektrostatik sorularının ayırt edici olacağı düşünülmektedir.” görüşünü paylaştı.

TYT 2022 KİMYA SORULARI *

Kimya Bölüm Başkanı İbrahim Türken de TYT kimya sorularının 9 ve 10. sınıf müfredatından geldiğini aktararak, “Sınavda süreyi doğru kullanan ve kimyaya yeterli zamanı ayıran öğrenciler temel kazanımlara dair sorular karşısında çok zorlanmamışlardır. Öğrencilerimizin deneme sınavlarımızda karşılaştığı soru türlerine benzer sorular karşılarına çıkmıştır. Soruların geneline bakılınca geçtiğimiz yılların sınavlarının zorluk derecesine benzer olduğu fark edilmiştir. Bu bilgilere göre yine geçen yıllarda olduğu gibi bilgi ve analiz düzeyinde soruların çoğunlukta olduğunu söylemek mümkün.” değerlendirmesini yaptı.

TYT 2022 BİYOLOJİ SORULARI *

Doğa Koleji Biyoloji Bölüm Başkanı Muhammet Kılıçöz ise önceki TYT sınavlarında olduğu gibi soruların 4 yıllık biyoloji dersi programındaki 9 ve 10. sınıf müfredatına uygun olduğunu, sınıf ve ünite bazlı dengeli bir dağılım gösterdiğini bildirdi.

Çıkan 6 biyoloji sorusundan 3’ünün 9. sınıf Yaşam Bilimi Biyoloji, Hücre, Canlılar Dünyası; diğer 3’ünün 10. sınıf Hücre Bölünmeleri, Kalıtımın Genel İlkeleri, Ekosistem Ekolojisi ve Güncel Çevre Sorunları ünitelerinden geldiğini kaydeden Kılıçöz, “Doğa Koleji Biyoloji Bölümü olarak sınav soruları beklediğimiz gibi gelmiştir. Öğrencilerimizden aldığımız dönütlerden de yola çıkarak, sene içinde okullarımızda uyguladığımız sınavlarımız ve kullandığımız yayınlarımız sınav soruları ile paralellik göstermektedir. Temel biyoloji kazanımlarına hakim olan öğrencilerin bu sınavda başarı düzeylerinin yüksek olacağını düşünmekteyiz.” yorumunu yaptı.

TYT 2022 TARİH SORULARI *

Doğa Koleji Tarih Bölüm Başkanı Cem Şimşek, 2022 TYT tarih sorularında kavram bilgisi ve okuduğunu anlama becerisinin belirleyici olduğunu vurgulayarak, şu görüşleri paylaştı:

“2022 TYT tarih sorularında konulara göre dağılım şu şekildeydi, yüzde 40 9. sınıf, yüzde 20 10. sınıf ve yüzde 40 12. sınıf konularından geldi. Buna göre, geçen yıl da olduğu gibi bu yıl da 11. sınıf ünitelerinden TYT sorusu sorulmaması dikkat çekiciydi. Okuduğunu anlama ve kavram bilgisi tarih soruları için belirleyiciydi. Sahabe, yürütme, atama, turfan gibi kelimelerin içerdiği anlamların bilinmesi, ilgili soruların çözümünü daha da kolaylaştırdı. Soruların tamamında ön bilgi paragrafları vardı. Ayrıca bu yılki TYT tarih sorularının yüzde 40’ı öncüllü soru denilen soru tipindeydi. Genel olarak baktığımızda bu yılki TYT tarih sorularının genel olarak orta zorlukta olduğunu söyleyebiliriz.”

TYT 2022 COĞRAFYA SORULARI *

Doğa Koleji Coğrafya Bölüm Başkanı Osman Nuri Yakupoğlu, sınavda harita okuryazarlığının ön planda olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“TYT’de Sosyal Bilimler Testi içerisinde temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik 5 coğrafya sorusu yer almıştır. 9 ve 10. sınıf kazanımlarının hakim olduğu sınavda, müfredat dışı soru bulunmamakta olup, düzenli çalışan, harita okuryazarlığı ve coğrafi sorgulama becerileri gelişmiş olan öğrencilerin rahatlıkla çözebilecekleri sorular yöneltilmiştir. Sınavda; coğrafyanın alt dalları, harita bilgisi, iklim tipleri, ekonomik faaliyet türleri ve afetlere yönelik kazanımlara yer verildi. Sorular zor değildi ve anlaşılır nitelikteydi. Yıl boyunca uyguladığımız deneme sınavları ve yayınlarımızdaki sorular ile sınav sorularının paralellik gösterdiğini gözlemledik.”

TYT 2022 FELSEFE SORULARI *

Doğa Koleji Felsefe Bölüm Başkanı Sabri Yılmaz da “2022 YKS ilk oturumunda sorulan felsefe soruları temel yeterlilik, felsefe okur yazarlığı ve paragraf yorumlama şeklinde sorulardan oluşmaktaydı. Geçen yıla göre paragraflar daha zordu çünkü analitik düşünme ve derinlik gerektiren felsefi paragraflardı. Konu dağılımı olarak iki tane yirminci yüzyıl felsefesinden, bir tane Orta çağ felsefesinden iki tane de 10’uncu sınıf müfredatından sorular sorulmuştur.” değerlendirmesini yaptı.

Doğa Koleji Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Abdullah Albayrak ise soruların bilgi ve algılama becerisini ve yorum kabiliyetini ölçecek nitelikte olduğunu, müfredat dışı soru bulunmadığını vurguladı. Albayrak, “Harita perspektifli soru ile müfredata dayalı bilgi, analiz, genel kültür ve gözlem becerisi ölçülmüş; Allah’ın sıfatları ile ilgili soruda bilgi ve çıkarım yapma becerisi istenmiş; tahkiki iman, ibadetlerin kapsamı, İslam’da insanın görev ve sorumluluğu ile ilgili sorularda da bilgiden ziyade, okuduğunu anlama ve yorum yapma becerisi ön plana çıkmıştır. Genel olarak baktığımızda din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının 3 yorum, 2 bilgi sorusundan oluştuğu gözlemlenmiştir. Din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının zorluk derecesinin orta düzeyde olduğu söylenebilir. Bir sorunun nispeten zor, diğerlerinin daha kolay olduğu söylenebilir.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TYT 2022 soruları nasıldı? Ailelere öneriler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İzmir Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!