YKS ek tercih kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? (2022 ÖSYM YKS ek tercih kayıt tarihleri) - İzmir

YKS ek tercih kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? (2022 ÖSYM YKS ek tercih kayıt tarihleri)

yks-ek-tercih-kayitlari-ne-zaman-ve-nasil-yapilacak?-(2022-osym-yks-ek-tercih-kayit-tarihleri)
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YKS ek tercih sonuçlarıyla ilgili bekleyiş sona erdi ve sonuçlar açıklandı. ÖSYM, 19 Eylül tarihinde yaptığı duyuruyla birlikte YKS ek tercih sonuçlarının açıklandığını belirtti. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte binlerce öğrenci ek tercih kayıtlarının ne zaman ve nasıl yapılacağını sorguluyor. Peki, YKS ek tercih kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak?

YKS EK TERCİH KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre bir yükseköğrenim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlem tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı.

Buna göre; YKS ek tercih üniversite kayıtları 26-30 Eylül’de, elektronik kayıtlar ise 25-28 Eylül’de yapılabilecek.

YKS EK TERCİH KAYITLARI NASIL YAPILIR?

YKS ek tercih sonuçlarının ÖSYM tarafından duyurulmasıyla birlikte, üniversite kayıt tarihlerini bekleyen öğrenciler, kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyor.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye kaıyt süresi içinde başvurmaları gerekiyor.

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan tarihe ve ilgili belgelere göre işlem yapacak.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK), ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YKS ek tercih kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? (2022 ÖSYM YKS ek tercih kayıt tarihleri)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

İzmir ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!