1. Haberler
  2. Sağlık
  3. 30 dakikada sonuç veren yerli Covid-19 tanı kiti pazartesi kullanıma sunulacak

30 dakikada sonuç veren yerli Covid-19 tanı kiti pazartesi kullanıma sunulacak

30-dakikada-sonuc-veren-yerli-covid-19-tani-kiti-pazartesi-kullanima-sunulacak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığınca geliştirilen, 30 dakikada sonuç veren Covid-19 tanı kiti, pazartesi gününden itibaren kullanıma sunulacak. TÜSEB Başkanı Prof Dr. Erhan Akdoğan, “Kitimizin diğer kitlere göre duyarlılık, tüm cihazlarda çalışabilme ve farklı varyantların tamamında tanı yapabilme gibi bazı özellikleri var” dedi.

Haberler – Anadolu Ajansı 07.04.2022 – 12:02

Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, milli imkanlarla geliştirilen, duyarlılık, tüm cihazlarda çalışma ve farklı varyantların tamamında tanı yapabilme özellikleri bulunan yerli Covid-19 tanı kiti “TÜSEB DiaKit”in, 11 Nisan Pazartesi gününden itibaren kullanıma sunulacağını bildirdi.

Yeni nesil Covid-19 tanı kiti “TÜSEB DiaKit”, hastaların burun ve boğazından alınan örneklerde virüs olup olmadığının tespit edilmesini sağlıyor.

30 dakika ve altında sonuç vererek virüsün tespitini hızlı şekilde sağlayacak kit, belirlenen özel moleküler dizaynı sayesinde olası mutasyonlardan etkilenme riskini de minimuma indiriyor.

Türk bilim insanlarınca Türkiye’de geliştirilen ürünün Ankara Aziz Sancar Araştırma Merkezindeki üretim aşamaları görüntülendi.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan da kit ile ilgili açıklamalarda bulundu.

KAMUDA ÜRETİLEN İLK COVİD-19 TANI KİTİ

Prof. Dr. Akdoğan, salgın süreci yavaş yavaş nihayete erse de gelecekteki pandemilere Ar-Ge açısından hazırlıklı olunması ve Covid-19’un grip gibi seyredeceği düşüncesinden hareketle bu tanı kitini geliştirdiklerini anlattı.

Akdoğan, ismini “TÜSEB DiaKit” koydukları kitin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından marka tescili yapılmış ve kamuda üretilmiş bir ürün olarak ortaya çıktığını belirtti.

Sağlık endüstrilerinde yerli ve milli ürünlerin üretiminin önemini vurgulayan Akdoğan, bu amaçla hem sağlık alanında Ar-Ge projelerine destek verdiklerini hem de enstitüleri vasıtasıyla Ar-Ge projeleri gerçekleştirdiklerini aktardı.

Erhan Akdoğan, TÜSEB’in 9 enstitüsünden biri olan Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsünün çalışma alanlarından birinin tanı kitleri olduğundan bahsederek, şöyle konuştu:

“Bugün bu pandemi ama yarın belki influenza, bazı hibrit kitler ve yeni varyantlara veyahut da yeni salgınlara karşı kitlerin üretimine ilişkin ciddi bir Ar-Ge birikiminin oluştuğunu burada görüyoruz. TÜSEB DiaKit’in kamuda üretilmiş ve ruhsatlanmış ilk Covid-19 tanı kiti olma gibi bir özelliği var”

“VARYANTLARIN TAMAMINI TANIMA ÖZELLİĞİ VAR”

Kitin 6 kişilik bir ekip tarafından 2-3 ayda geliştirildiğini, test ve validasyon çalışmalarının ise daha uzun sürdüğünü anlatan Akdoğan,

“Kitimizin diğer kitlere göre duyarlılık, tüm cihazlarda çalışabilme ve farklı varyantların tamamında tanı yapabilme gibi özellikleri var. Bu noktalarda sahadaki bazı kitlerden ayrılıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Erhan Akdoğan, kit çalışmalarının ve üretiminin TÜSEB-Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacı ve akademisyenler tarafından Biyoteknolojik İlaç ve Aşı Ar-Ge Eğitim Merkezi’ndeki laboratuvarlarda yapıldığını belirterek, “Şu anda manuel olarak bu kitlerin üretimini gerçekleştiriyoruz. Yüksek sayılarda talep edildiği zaman, bunlar belli otomasyon ve robotik sistemlerle beraber çok çok yüksek sayılara da ulaşabiliyor.” bilgisini verdi.

Kitin patentini almak için 8 ay önce başvuruda bulunduklarını belirten Akdoğan, ilk araştırma raporlarının son derece olumlu geldiğini, yakında ürünün patentlenebileceği konusunda ciddi umutları olduğunu ifade etti.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Akdoğan, yerli tanı kitinin kullanılmaya başlanmasının Türkiye’ye sağlayacağı avantajlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye açısından düşündüğümüzde yerli ve milli olarak bunların üretilmiş olması bir bağımsızlıktır. Bu bağımlılığın ortadan kaldırılmasıdır ve insanımıza bu hizmeti götürebilmemizi beraberinde getirir”

Akdoğan, çok yüksek maliyetler çıkmadığı, üretim süreci daha basit olduğu ve az kişiyle gerçekleştirilebildiği için tanı kitinin ihtiyaç duyulan ülkelere hibe edilebilecek özelliğe sahip olduğunu ifade etti.

KİTLER BU HAFTA HALK SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDİLECEK

Akdoğan, Covid-19 tanı kitinin sağlık kuruluşlarına dağıtımıyla ilgili de “Bu hafta itibarıyla biz (kitlerimizi) Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüze teslim etmiş olacağız. Ondan sonraki süreçte kendileri nasıl takdir ederse ihtiyaç olan hastanelere bunları gönderir.  Önümüzdeki pazartesiden (11 Nisan) itibaren kullanılmaya başlanır.” bilgisini verdi.

Prof. Dr. Erhan Akdoğan, sağlıkta yerli ve milli ürünlerin üretilmesinde, TÜSEB’in hem özel sektör hem akademi hem de ilgili STK’lerle el ele verdiğini, sağlık bilim ve teknolojilerinde yerlileşme konusunda hızlı biçimde adımlar attıklarını ve atmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Türkiye
  • Test
  • Covıd-19
  • Sağlık


İzmir Tempo sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
30 dakikada sonuç veren yerli Covid-19 tanı kiti pazartesi kullanıma sunulacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!