1. Haberler
 2. Yaşam
 3. Flört tam olarak nedir? Flörtte en çok yapılan hatalar neler?

Flört tam olarak nedir? Flörtte en çok yapılan hatalar neler?

flort-tam-olarak-nedir?-flortte-en-cok-yapilan-hatalar-neler?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Flört tam olarak nedir? Flörtte en çok yapılan hatalar neler? Flörtün kuralları, örnekleri neler? Erkek ve kadınlar flörte nasıl bakar? Bu sorulara yanıt mı arıyorsunuz? O halde okumaya devam edin… İşte formsante arşivinden ‘O da seviyor’ başlıklı makaleden flörtle ilgili soru ve cevaplar:

O DA SEVİYOR

İlişkin bittiyse, yalnızsan, aşk acısı çekmeyi de artık geride bıraktıysan yürüyün flört diyarına; orada sizi ufak kalp çarpıntıları bekliyor.

Yazı: Irmak Yaşar

Döndük geldik en başa: Flört! Çoğu insandan şunu duyarız ya şimdi tekrar tanı, vakit geçir, güven; bu mesele kafamızda büyür de büyür. Oysa ki zorlu gibi görünen bu sürecin insana heyecan ve mutluluk sağlayan tarafları bulunuyor. İçinizdeki flörtöz yanınızı şimdi ortaya çıkartma zamanı.

Flört etmeye başlamayı hemen bir sonuca bağlamamanız gerekiyor çünkü adı üzerinde flört tanıma sürecidir. Müsait olduğunu karşındakine belirtmek, belki ilişkiye dönüşebilecek bir beraberlik için adım atmak. Buradaki hız tamamen iki kişinin karakterine bağlı. Flörtün güzelliği ciddi olmamasıdır tanıma sürecinden sonra iki taraf da birbirinden yeterince hoşlanırsa adım atar, olmazsa da sen sağ ben selamet. Şaka bir yana flörtün ayrıntılarını Uzman Psikolog Ayben Ertem’le konuştuk. Hayatınızda yeni başlangıçlar varsa bunları nasıl daha keyifli hale getireceğinizi, sonucun değil sürecin tadını nasıl çıkaracağınızı öğrenin.

 • Uzun ilişkinin sırrı ne?
 • Mutlu ilişkilerin sırrı ne?

FLÖRT NEDİR? *

Flört tam olarak nedir? İki kişi arasındaki durumu nasıl tanımlayabiliriz?

Flört, insan etkileşiminin gerekli durumlarından biridir. Çoğunlukla iki kişi arasında daha samimi, daha yakın bir ilişkiye bir kapı gibidir. Hem erkek hem kadın flörtleşebilir ve çoğu insan bunu eğlenceli ve masum bulur. Flört çoğu zaman ciddi değildir ama aslında önemlidir çünkü iki insan arasında kıvılcım yaratabilir. Karşı tarafı etkilemeye çalışmak, bir yakınlık sağlamak çok da kolay bir şey değildir. Bu konuda araştırmalar yapan Dr. Monica Moore’a göre en çok flört eden fiziksel olarak daha cazibeli görünen insanlar değil, müsait olduğunu bir gülümseme, bir bakışıyla farkettiren, flört için sinyal veren insanlardır.

Araştırmalara göre flörtün belli başlı örnekleri var.

 • Şimdi sosyal medyayla beraber dijital flörtleşme başladı. Postlara devamlı cevap yazan, posta kutusuna mesaj atan vb.
 • Araştırmalara göre farkında olmadan hafifçe kaşların kaldırılması da bir flörtleşmeye işaret olabilir.
 • Uzun süreli bakışma da bir flörtleşme belirtisi
 • Bir toplulukta devamlı aynı kişiyle göz göze gelmek de tesadüften çok bir flörtleşme belirtisi olabilir.
 • Araştırmalar kadınların flörtleşmek istediğinde daha çok kıyafetleriyle oynadıklarını gösteriyor.

Flörtün kuralları nelerdir? İdeal flört süresi var mıdır?

Flörte bakış herkes için aynı olmayabilir. Bazıları geçici bir heves olarak görebilir bazıları da uzun süreli bir ilişkiye başlangıç. Bazıları için flörtleşme artık alışkanlığa bazen de bağımlılığa dönüşür, vazgeçemez. Yazılı bir kural olmasa da sağlıklı, zararsız flörtleşmeyle karşı tarafı rahatsız edecek bir dereceye getirmek arasında ince bir çizgi var. Diğer tarafın sınırlarına saygı duymak önemlidir.

Flört döneminde sevgililik aşamasına geçmeden önce karşımızdaki insanı nasıl değerlendirmeliyiz?

Sevgili olmadan önce kendinize bazı sorular sorarak başlayabilirsiniz. En temel soru da flörtleşme sırasında açılan o kapıdan içeri girmek istiyor muyum? Bu başlangıç noktasının artıları ve potansiyel sıkıntıları neler? Bunları kendinize sorarak daha uzun soluklu bir sevgililik isteyip istemediğinizi farkedebilirsiniz.

Flört döneminde güvenli bağlarla kurulu bir ilişki kurmak için nelere dikkat edilmeli?

Güvenli bağlarla kurulu bir ilişki başlatmak ve devam etmek için iki kişi arasındaki ilişkide -varsa- sorunlar nasıl çözülüyor? Farklılıklar nasıl ele alınıyor? Kararlar nasıl alınıyor? Diğer kişinin hassasiyetlerine nasıl bakılıyor? Geleceğe bakışları nasıl çiftlerin? Aynı pencereden mi bakıyorlar yoksa bambaşka açılardan mı? Hedefler neler? Bir çift olmak aynı zamanda birey olmaya saygıyı da gerektirir gibi konulara nasıl bakılıyor? Öncelikle bunlara dikkat edilmeli. Bir ilişkinin sağlam temellere oturmasını sağlayacak olan konular aşağı yukarı bunlar.

“Flört çoğu zaman ciddi değildir ama aslında önemlidir çünkü iki insan arasında kıvılcım yaratabilir.”

FLÖRT DÖNEMİNDE YAPILAN HATALAR *

Flört döneminde en çok yapılan hatalar neler?

Geçmiş ilişkilerden, yapılan hatalardan bahsetmek, çok fazla detaya girmek en çok yapılan hatalardan. Fazla samimi davranmak da bazen karşı tarafı rahatsız edebiliyor. Flört sırasında doğruları söylemeyip sonra bir yalanı sürdürmeye devam etmeye çalışmak.

Flört dönemi süresinin uzaması ilişki açısından sakıncalı mı?

Belli bir kuralı ve zamanı yoktur. Bu tamamen çiftlere bağlı aslında. İki kişinin arasındaki iletişimle ilgili. Potansiyel bir sevgililik hali olup olmadığını görmek, birbirlerini daha iyi tanımak ve daha sağlam bir temele oturtmak istiyorlarsa o zamanı belirlemek de tamamen iki kişinin inisiyatifinde.

Aynı anda birkaç kişiyle flört etmek, ileride kuracağımız sevgili ilişkisi için sıkıntı yaratır mı?

Aynı anda birden fazla kişiyle flört etmek kafa karışıklığına neden olabilir. En başta gerçekten ne istediğimize dair kafa karışıklığı yaratabilir. Bazen aynı anda birkaç kişiyle flört edenler herkesin dikkatini kendinde tutmaya çalışırken aslında kendilerinin ne istediğini bilemeyebiliyor. Siz ne istiyorsunuz? Ne arıyorsunuz? Hangi özellikler size çekiyor? Bu yalnızca bir eğlence mi yoksa bir ilişki arayışı mı bunu farketmek gerek.

Flört döneminde rahat olmak için ne yapmalı?

Flört etme bir süreç aslında. Sonuca odaklanmak yerine sürece odaklanmaya çalışmak daha rahat olmakta fayda sağlayabilir. An’da kalmak, o andan keyif almaya çalışmak gerek. Bilinmezlik insanlar için korkutucu. Sonucun ne olacağını önceden bilmek istiyorlar ki bu çoğu zaman mümkün değil. Bazen de sonuç iyi olmayabilir bunu başarısızlık olarak görmemek gerekir.

Bir flörtün ilişkiye dönüşeceğini nasıl anlayabiliriz?

Her iki tarafın da birbirine sözel ve sözel olmayan davranışlarla bunu ifade etmesi gerekir. Ancak o iki kişi bunu anlamlandırabilir. Bir ilişkiden ne beklediklerini farkedip, bu flörtleşmenin açtığı kapıdan birlikte girip girmeyeceklerine yine o iki kişi karar verecektir.

KADIN VE ERKEK İÇİN FLÖRT AYNI ŞEYLERİ Mİ İFADE EDER? *

Araştırmalar erkeklerin de kadınların da flörtü farketmekte, hissetmekte başarılı olmadığını söylüyor. Çalışmalar, bir yabancıyla konuşurken insanların flörtü tanımlayamadığını, görünce anlayamadığını söylüyor. Bir çalışmada ise erkeklerin flört ettiğini kadınların yalnızca yüzde 18’i anlayabilmiş ve tanımlayabilmiş deniliyor. Kadınların flört ettiğini ise erkeklerin ise yüzde 36’sı doğru olarak algılamış. Onların doğruluk oranı biraz daha yüksek. Erkekle kadınların flörte bakış açısı ve karşı taraftan aldıkları sinyalleri yorumlamaları biraz farklı. Araştırmalara göre erkekler genellikle daha çok dokunarak flört etmeyi tercih ediyor. Bir kere kadınlar doğaları gereği çoğunlukla daha uzun süreli bir ilişki arayışından dolayı flört etmeyi tercih ediyor. Erkeklerde durum her zaman öyle olmayabilir. Kadınlar güvende hissetmek istiyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

 • İlişkilerin sırat köprüsü: Ayrılık
 • Uzak mesafe ilişkisi yıllarca sürebilir mi? Sağlıklı şekilde nasıl devam eder?
 • İlişkinin “Biz” hali
 • Uzun ilişkinin sırrı ne?


İzmir Tempo sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Flört tam olarak nedir? Flörtte en çok yapılan hatalar neler?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!