1. Haberler
 2. Yaşam
 3. Ölü derilerden kurtulma yolları: Saç, cilt, yüz, dudak, ayak…

Ölü derilerden kurtulma yolları: Saç, cilt, yüz, dudak, ayak…

olu-derilerden-kurtulma-yollari:-sac,-cilt,-yuz,-dudak,-ayak…
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vücudumuzda saç derisinden topuklara her bölgede ölü deri hücreleri bulunuyor. Yeni hücreler geldikçe ölü deriler ortadan kayboluyor. Eksfoliasyon yani arınma ise ölü hücrelerden kurtulmanın en etkili yollarından biri olarak kabul ediliyor. Gelin daha parlak ve pürüzsüz bir cilt için bölge bölge arınmanın yollarını öğrenin.

Hazırlanışı: Deran Çetinsaraç

Ölü deri veya ölü hücreler herkesin cildinde bulunur. Aslına bakarsanız cildimizin en üstte bulunan 18 ila 23 arasındaki tabakası ölü hücrelerden oluşuyor. Bu ölü hücreler her ay yerlerine yeni hücrelerin gelmesiyle ortadan yok oluyor. Yani vücudunuzda her gün 30 ila 40 bin arası hücre yenilenmesi gerçekleşiyor. Arınma (peeling), cildin yüzeyinde bulunan ölü deriyi temizleyen ve yeni hücrelerin yüzeye çıkmasına yardımcı olan bir işlem. Neden arındırma yapmalıyız diyecek olursanız bazen günlük temizleyici ölü deriyi tam olarak temizleyemez. Ayrıca, biraz basınçla fırçalayıp ovaladığınızda, ölü gözenekleri, tozu ve kiri ortadan kaldırarak cilde nem sağlamış olursunuz. Eksfoliasyon, cildinizi her türlü toksinden arındırmanın ideal yolu olarak kabul ediliyor. Sadece yüzünüzün değil ayak, dudak ve vücudunuzdaki diğer ölü deri hücrelerini de temizlemelisiniz. Evde arınmanın iki farlı yolu bulunuyor: Kimyasal ve mekanik. Mekanik arınma fırça, sünger gibi araçlarla cildin fiziksel olarak ölü deriden aşındırılmasına deniliyor. Kimyasal arındırmada ise alfa ve beta hidroksik asitlerin yani kimyasal içeriklerin kullanılarak ölü hücrelerin gönderilmesi oluyor. Hangi yöntemi seçeceğiniz tamamen cildinizin yapısına göre belirlenmeli. Arındırma, cildinize yumuşaklık ve parlaklık katmalı, kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız. Eğer aşırıya kaçarsanız cildinizi güzelleştireyim derken zarar görmesine sebep olabilirsiniz. Şimdi gelin tepeden tırnağa arınıken nelere dikkat etmelisiniz birlikte öğrenelim.

SAÇTAKİ ÖLÜ DERİLERDEN KURTULMANIN 5 YOLU *

Arada bir saç derinize peeling yapmak yağ, kepek, pul pul saç derisi ve diğer kir ve kirleticileri uzak tutmaya yardımcı oluyor. Saç derisine masaj yaparken peeling yapmak da iyi bir saç bakımı olarak kabul edilebiliyor. Bununla birlikte, haftada ikiden fazla peeling yapılması tavsiye edilmiyor çünkü aşırı peeling kuruluğa neden olarak sebum artışına neden olabiliyor. Daha sağlıklı bir saç derisi için izleyebileceğiniz adımlara göz atın.

Doğru ürünü seçme: Saç derinizin tipine göre doğru bir ürün seçmelisiniz. Akne, egzama veya cilt rahatsızlığınız varsa, saç fırçalamalarından kaçının. Doğal içeriklerden oluşan ve cilde duyarlı ürünleri tercih edin. Önemli olan saç derinizin doğası; kuru mu yağlı mı veya altta yatan herhangi bir cilt rahatsızlığınız var mı? Saç derisi tipinizi iyice anladıktan sonra doğru ürünü seçmelisiniz.

Fırçalama: Bir saç fırçası alın ve nazikçe saç derinize sürün. Tahriş olabileceği için çok fazla baskı uygulamaktan kaçının. Ürünleri uygulamadan önce fırçalamak tüm ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı oluyor.

Uygulama: Seçtiğiniz ürünü tüm saç derinize yayın. Eksfoliasyon köklerinizi temizlemek için yapıldığından, saç derinize masaj yapın. Ovmayı boydan boya uygulamaktan kaçının. Ürünün saç derinizin her yerine ulaştığından emin olun.

Koruma: Saçınız iyi bir arınma seansından sonra neme ihtiyaç duyar. Saç derisine uygun serumlardan kullanabilirsiniz.

Son dokunuş: Saç kremini de uygulayıp duruladıktan sonra saçınızı havluyla kurulayın. Saçın uzun kesimlerine bir veya iki damla serum uygulayın ve bitirin.

YÜZDEKİ ÖLÜ DERİLERDEN KURTULMANIN 7 YOLU *

Yüzünüzde ölü hücrelerin olması yüzünüzü mat gösterebiliyor ve ciltteki dokulara zarar verebiliyor. Haftada iki kez peeling yapmak, yüzünüzdeki ölü deriyi temizleyebilir, gözeneklerinizin içinde kalan tozu uzaklaştırabilir ve yüzünüze anında bir ışıltı katabilir. Cildinize uygun bir ürünü seçtikten sonra şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. Yüzünüze peeling uygulamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın ve temiz olduklarından emin olun.
 2. Bir madeni para büyüklüğünde peelingi alın ve avuç içlerinize sürün.
 3. Ürünü yanaklardan, boyundan çene çizgisine ve gözlerinizin arkasına kadar yüzünüzün her santimini kaplayacak şekilde nazikçe uygulayın.
 4. Cildinizde kızarıklık ve tahrişe neden olabileceğinden çok fazla baskı uygulamayın. Bunun yerine hafif ila orta basınçla dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu, ölü deri hücrelerini veya her türlü kirleticiyi tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.
 5. Yüzünüzü ılık suyla durulayın.
 6. Son ancak en önemli adım; yüzünüzü hafifçe kurulayın. Pek çok kişi yüzünü yıkadıktan sonra havluyla sertçe kurular ki bu cilde zarar veren alışkanlıkların başında geliyor. Tamponlama yöntemiyle yüzü kurutmak en iyisi.
 7. Nem özelliği yüksek bir serum sürün.

DUDAKTAKİ ÖLÜ DERİLERDEN KURTULMANIN 5 YOLU *

Dudak bakımı söz konusu olunca dudak balsamı sürmekten daha fazlasını yapabilirsiniz. Dudaklarınızı ovarak peeling yapmak, tüm ölü hücreleri ve kiri temizlemeye ve doğal parlaklığı geri kazanmaya yardımcı oluyor. Ayrıca dudaklara nem kazandırıyor böylece dudaklarınız dolgun görünebiliyor. Yalnız bunu yaparken aşırıya kaçmadığınızdan emin olmalısınız. Her zaman haftada iki defadan fazla uygulamayın.

 1. Dudaklarınızda olabilecek her türlü ürün kalıntısını temizleyin. Dudaklarınızı ıslatın ki yumuşak ve temiz olsunlar.
 2. Bir diş fırçası veya bir sünger ile dudak peelingini alın.
 3. Ürünü dairesel hareketlerle dudaklarınızın üzerinde nazikçe gezdirin. Nazik olun yoksa dudaklarınızı soyabilirsiniz. Bu hafif qovma, dudaklarınızdaki ölü deriyi veya kiri yok etmek için yeterli.
 4. Peeling kalıntılarını ılık su veya yumuşak nemli bir bezle yıkayın.
 5. Bu işlem bazen kuruluğa neden olabiliyor, bu nedenle her uygulamanın sonunda dudaklarınızı en sevdiğiniz balsam veya seçtiğiniz bir dudak yağı ile nemlendirmeniz çok önemli.

VÜCUTTAKİ ÖLÜ DERİLERDEN KURTULMANIN 4 YOLU *

Haftada iki kez uygulayacağınız bir vücut peelingi cildinizde harikalar yaratabiliyor. Peeling, sadece ölü deriyi vücuttan atmakla kalmaz; aynı zamanda nemli ve pürüzsüz bir cilt elde etmenin yolunu açabilirsiniz. Vücudunuza peeling yapmak gözünüzde büyümesin çünkü sonuçlar hoşunuza gidecek. Üstelik piyasada doğal içerikli olanından hoş kokulusuna çok sayıda seçenek var. Parlak, pürüzsüz bir cilt elde etmenin adımlarına bakın.

Suda bekleme: Sıcak su banyosu yapmak gözeneklerinizi açar ve iyi bir peeling seansı için cildinizi hazır hale getirir.

Ovma: Kuru bir fırça, sünger veya banyo lifi üzerine istediğiniz miktarda vücut peelingi koyun ve dairesel hareketlerle ovmaya başlayın. Kan dolaşımına da yardımcı olduğu için ayak bileğinizden yukarı hareket ettirin. Fazla baskı uygulamaktan kaçının. Peelingin granüllerini hissedebilmeniz için biraz basınç eklemek, ölü deriyi temizlemeye yardımcı oluyor. Ancak çok fazla baskı uygularsanız ve biraz sert bir şekilde ovalarsanız, cildinizi kurutabilir ve kızarıklığa neden olabilirsiniz.

Özel bölgeler: Topuklar, dirsekler ve dizler ölü derinin biriktiği alanlardan bazıları. Bu nedenle bu bölgelere de bol miktarda ürün uygulayın ve iyice fırçalayın. Durulama: Peelingin ardından vücudunuzu ılık suyla iyice durulayın.

Nemlendirme: Diğer tüm bölgelerde olduğu gibi peeling sonrası her zaman ve bol miktarda nemlendirici sürün. Ovalarken cildiniz çok fazla baskıya ve kuruluğa maruz kalıyor. Bu nedenle sevdiğiniz nemlendiriciden mutlaka her bölgenize sürün.

AYAKTAKİ ÖLÜ DERİLERDEN KURTULMANIN 4 YOLU

*

Vücudun yükünü taşıyan ayaklar, çok fazla kir ve toza maruz kalır. Üstelik ayaklar en fazla ölü deri hücresi içeren parçanız. Ölü deri, ayaklarda kuruluk, çatlama vb. neden olabiliyor. Daha pürüzsüz topuklar ve nasırsız ayak parmakları için ayaklarınızdaki ölü deriyi temizlemeniz şart. Aşağıdaki adımları izleyerek ayak peelinginize başlayın.

 1. Ayaklarınızı ılık suyla iyice temizleyin. Hatta vaktiniz varsa 15 dakika boyunca ılık suda tutun. Sonra ayakları kurulayın.
 2. Neredeyse bir yemek kaşığı kadar ayak peelingi alın ve dairesel hareketlerle uygulamaya başlayın. Ayak törpüsü, kuru bir fırça veya ponza taşı ile kuru ayaklarınızı ovalayın. Kullanacağınız ayak peelingin içerisindeki granüller, ölü derinin atılmasına yardımcı oluyor.
 3. Ayaklarınız iyice pul pul döküldükten sonra ılık suyla durulayın. Tamamen durulandığından emin olunca kurulayın.
 4. Yine her zamanki gibi ayakları nemlendirmeyi unutmayın.


İzmir Tempo sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ölü derilerden kurtulma yolları: Saç, cilt, yüz, dudak, ayak…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!