Sevilen birçok dizide oynadığı karakterlerle hafızalara kazınan oyuncu, sunucu ve yazar Suda, beynine pıhtı atması sonucu 70 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir demans hastalığıyla mücadele eden Suda’nın acı haberini yeğeni Dilara Elagözlü duyurdu.

“BU SABAH YAŞAMINI YİTİRDİ, ÇOK ÜZGÜNÜZ”

Elagözlü, yaptığı açıklamada, “Bir süredir rahatsız olan ve tedavi görmekte olan sevgili teyzemiz Pakize Suda, beynine pıhtı atması sonucu bu sabah yaşamını yitirmiştir. Çok üzgünüz. Sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Cenaze bilgilerini daha sonra paylaşacağım” ifadelerine yer verdi.

YEĞENİ VASİ OLARAK ATANMIŞTI

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, geçtiğimiz aylarda Pakize Suda’ya yeğeni Dilara Elagözlü’nün vasi olarak atanmasına karar vermişti.

Pakize Suda’nın yeğeni Dilara Elagözlü, konuya ilişkin şunları söylemişti:

Teyzemin bu rahatsızlığı 6-7 seneye dayanıyor. Unutmalarla, eşyalarını kaybetmelerle başladı. Birlikte çalıştığı insanlar da bunu fark etti. Kendisi bu rahatsızlığını uzun süre kabul etmedi. Kendinde olduğu süre içinde, ‘Siz kendinize bakın’ dedi. Anneannemin ve teyzemin arka arkaya rahmetli olmasıyla, yaşadığı duygusal şeylerde bu hastalığı tetikledi. Tiroid haplarını belli bir süre kullanmadı. Bana bir konuşmamızda ‘Her şeyi unutarak ölmek istiyorum’ dedi. 18 yaşından beri kendi yaşamayı tercih etmiş, kedileriyle mutlu olan bir insan. Sinirli ve şüpheci yapısı hastalıkla daha da gelişti. Birkaç senedir sözlerine itibar edilemeyecek bir hale geldi. 3 sene önce etrafından bize şikayet geldi, evine gittim. Evi çok dağınıktı. Toparlamak istedim ama izin vermedi. Doktorları çağırmak istedik ama kabul etmedi. Elimizden geldiği sürece bakmaya çalışıyoruz. Henüz bu hastalığa bir çare yok. İlaçlar sadece semptomları yavaşlatıyor. Fiziksel sağlığı iyi ama beyin olarak bu şekilde…

ÖNCE KARDEŞİNİ ARDINDAN ANNESİNİ KAYBETMİŞTİ

Pakize Suda, 2016’da kanser tedavisi gören kardeşi Nurhan Suda’nın vefatıyla büyük acı yaşamıştı.

Ünlü isim, geçtiğimiz yıllarda verdiği röportajda, “Kardeşimin öldüğünü anneme söylemedik. 88 yaşında kadına ‘Kızın öldü’ diyemezsin. ‘Nuran neden gelmiyor?’ diyor annem, ‘Hastanede yatıyor’ diyoruz. En başından beri böyle söyledik. Annem, ‘İnsan üç ay yatar mı? Git, onun doktorunu değiştir’ dedi. Hemen araya bir laf sokuyorum. Allah’tan çabuk unutuyor. 88 yaşındaki annemi üzemem bu saatten sonra. Onun en düşkün olduğu çocuğuydu Nuran… Annem bana ‘Pakize’ demiyor, hep ‘Nuran’ diye çağırıyor” şeklinde konuşmuştu.

Kardeşini kaybettikten sonra zor günler geçiren ve 49 kiloya kadar düşen Suda, 2017 yılında ise annesi Sehavet Suda’nın yaşamını yitirmesi ile yıkılmıştı.

PAKİZE SUDA KİMDİR? *

23 Nisan 1952 yılında İzmir’de doğan Pakize Suda, Girit kökenliydi. İzmir Kız Lisesi’ni bitiren Suda, 1969’da 17 yaşındayken katıldığı bir yarışmada Ege Güzeli seçilmiş, sonra da şarkıcılık yapmaya başlamıştı. Bazı filmlerde yan rollerde oynayan Pakize Suda, 1978 Dünya Kupası dönemimde ‘Biz Kadınlar’ isimli şarkısı ile popüler olmuştu.

45’LİK PLAKLARI

1978 – Ver Aşkını & Aşk Budur İşte

1978 – Nerden Bilsin Alem Beni & Biz Kadınlar

KİTAPLARI

Ağız Tadıyla Sevişemedik

Yenmiş Yutulmuş Sözler

OYNADIĞI FİLMLER VE TV DİZİLERİ

1971 – Feride

1971 – Saraylar Meleği

1972 – Tarkan: Altın Madalyon: Honoriya

1973 – Kurt Kapanı

1976 – Kime Niyet Kime Kısmet

1978 – Yara

1985 – Ayrılık Acısı

1987 – Tanrı Seni Korusun

1987 – Alnımdaki Bıçak Yarası

1987 – Küçüğüm

1991 – Kayıp Aranıyor

1996 – Başka İstanbul Yok (TV Dizisi)

1998 – Erguvan Yılları

2002 – Pembe Patikler: Hadiye Yenge

2003 – Hayat Bilgisi: Pakize

2005 – Davetsiz Misafir: Kehribar

2006 – Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu

2006 – Sevda Çiçeği: Nazan Anne

2007 – Çılgın Dersane

PAKİZE SUDA VE SUNDUĞU TV PROGRAMLARI

Lezzete Yolculuk

Miş Muş Lütfen Bu Konuya Girmeyelim

Dobra Dobra

Konuşa Konuşa

Lezzet Yolculuğu

Pakize Suda İle Gece Yarısı

Pakizeli Günler

Türkiye Konuşuyo