Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için 15 öneri

saglikli-ve-guclu-tirnaklar-icin-15-oneri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tırnaklarımız; saçımız ve cildimiz gibi, sağlığımızın göstergesi. Bu nedenle tırnaklardaki değişimlere dikkat etmek gerekiyor. Bakımlı ve sağlıklı tırnaklar güzellik rutinimizin tamamlayıcısı.

Yazı: Selen Keçeli

Tırnaklarımızın yalnızca estetik görünmesi değil, sağlıklı kalmasını sağlamak da son derece önemli. Çünkü sağlıksız, zayıf ve dayanıksız tırnaklar, tırnak kırılmasının en büyük nedeni. Gündelik hayatın karmaşasında, tırnaklarınızın kırılmadan güçlü uzaması için mutlaka güzellik salonlarında uzun saatler harcamanıza gerek yok. Bu konuda tırnak tamircisi Ülker Sofuoğlu’nun tavsiyeleri sayesinde kendiniz de evinizde yapacağınız uygulamalar ile bakımlı el ve ayakların tamamlayıcısı güçlü tırnaklara kavuşabilirsiniz.

SAĞLIKLI VE GÜÇLÜ TIRNAKLAR İÇİN 15 ÖNERİ *

ELLERİNİZİ VE TIRNAK ÇEVRESİNİ NEMLENDİRİN

Yatağa gitmeden önce ya da kuruduğunu fark ettiğiniz anda nemlendirici bir kremle ellerinizi ve tırnaklarınızı nemlendirin. Eğer nemlendirici kreminiz bulunmuyorsa zeytinyağı ya da zeytin sütünü de nemlendiriciye alternatif olarak kullanabilirsiniz.

BULAŞIK ELDİVENİ KULLANIN

Bulaşıkları yıkarken ya da temizlik yaparken ellerinizin ve tırnaklarınızın deterjanların içinde bulunan zararlı kimyasallardan etkilenmemesi için mutlaka eldiven kullanın. Mümkünse temizlikte doğal malzemeler tercih edin.

ELLERİNİZİ KURULAYIN

El yıkama alışkanlığı her ne kadar faydalı bir alışkanlık olsa da elleri yıkadıktan sonra kurulamamak da o kadar zararlı olabilir. Nemli ve ıslak eller tırnak mantarı ihtimalini arttırır.

DOĞRU ÇORABI GİYİN

Yanlış çorap seçimi tırnak mantarına neden olabilir. Pamuklu çorapları tercih edin ve nemli, sıcak bir iklimde yaşıyorsanız çoraplarınızı sık sık değiştirin. Eğer ekstra bir koruma istiyorsanız ve geçmişte tırnak mantarı sorunu yaşadıysanız, ayakkabılarınızın içine tırnak mantarına karşı koruyucu spreyler sıkabilirsiniz.

KÜTİKÜLLERİNİZİ KESMEYİN

Tırnaklarınızın çevresini kaplayan ölü derileri kesmek tehlikeli olabilir ve tırnaklarınızda enfeksiyona zemin hazırlar. Bunun sebebi kütiküllerin bakteri oluşumunu ve mantar oluşumunu engelleyen doğal bir bariyer olması.

TIRNAKLARINIZI KISA TUTUN, DOĞRU TÖRPÜ KULLANIN

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmek ve kısa tutmak, güçlü tırnaklara sahip olmanız için atabileceğiniz en önemli adımlardan biri. Tırnak mantarından kaçınmak için el tırnaklarınızı oval kesin. Ancak ayak tırnaklarında batık oluşumundan kaçınmak için mümkün olduğunca düz kesmelisiniz. Törpü seçimi de çok önemli. Tırnaklarınızda hasara ve kırılmaya yol açabilecek metal törpüler yerine, kağıt malzemeden yapılmış zımparalı törpü kullanın. Tırnaklarınız, hassastır; sert bir şekilde ovalamak, beraberinde enfeksiyonları getirir. Tırnak altında, metal tırnak araçları kullanmaktan kaçının çünkü tırnak plağının altını çok fazla kazımak, tırnağın etten ayrılmasına yol açar.

MANİKÜRİSTİNİZİ DOĞRU SEÇİN

Eğer tırnak bakımınızı evde yapmıyor ve bir güzellik merkezini tercih ediyorsanız hijyen koşullarına azami dikkat eden merkezleri ve mutlaka bu işin eğitimini almış deneyimli maniküristleri seçin. Herkese tırnaklarınızı emanet etmeyin.

YAPAY TIRNAK KULLANMAYIN

Eğer takma tırnak kullanıyorsanız tırnaklarınızı çıkartırken oldukça dikkatli olmalısınız çünkü özensiz biçimde çıkartılan yapay tırnaklar gerçek tırnaklarınıza ciddi zarar verebilir. Tercihen bu tarz işlemleri yaptırmamak tırnak sağlığınız için en doğrusu.

TIRNAKLARINIZI YEMEYİN

Heyecan, stres ya da baskı, tırnak yemeye teşvik edebilir. Bazılarımız ise bu davranışı bir alışkanlık haline getiririz. Tırnaklarınızı yediğinizde gün boyu hava kirliliğine, kire maruz kalan tırnaklarınızdaki mikropları doğrudan vücudunuza alırsınız. Mide ve bağırsakta parazit oluşumundan tırnakların enfeksiyon kapması ihtimaline kadar birçok olumsuz durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmelisiniz.

BİOTİN TAKVİYESİ ALIN

B grubu vitaminler arasında yer alan biotinin tırnak sağlığıyla olan pozitif ilişkisi birçok araştırmada gösterildi. Biotin, tırnak zayıflığının önüne geçerek tırnağın deriden ayrılmasını ve kırılmasını engeller. Doktorunuza danışarak almalısınız.

SAĞLIĞI UZUNLUĞA TERCİH EDİN

Evet, uzun tırnaklar çok güzeller ama tırnak kırılmaları ile mücadele ediyorsanız tırnaklarınızı kısa tutmalısınız; en azından şimdilik. Yuvarlak köşeli kısa tarzlarla uğraşması kolaydır; böylelikle başka bir endişe yaşamadan tırnaklarınızı güçlendirmeye odaklanabilirsiniz.

ETİKETLERİ OKUYUN

Tüm oje markaları içerik olarak aynı değil ne yazık ki; bu yüzden iyi bir ürün kullandığınızdan ya da aldığınızdan emin olun. Dibütilftalat, formaldehid, tolüen gibi zehirli kimyasallar içeren ojelerden kesinlikle uzak durun.

KULLANDIĞINIZ MALZEMELERE İYİ BAKIN

Tırnak gereçlerinizi dezenfekte etmek, makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemek kadar önemli. İkisinin de sebebi aynı: Bakterileri uzakta tutmak. Tırnaklarınızı mutlu ve sağlıklı tutabilmek adına, metal malzemelerinizi su ve sabun ile yıkadıktan sonra tuvalet ispirtosu veya alkollü bez ile silin.

BESLENME DÜZENİNİZİ İYİLEŞTİRİN

Tırnaklarınız, keratin adındaki proteinden oluşur; dolayısıyla beslenme düzeninizde değişiklikler yaparak tırnaklarınızı iyileştirebilirsiniz. Günlük düzeninize biotin, E vitamini, balık yağı gibi vitaminler ve takviye maddeler; fasulye, balık ve kuruyemiş gibi protein zengini gıdalar ekleyin.

ASETON KULLANMAYIN

Aseton içeren oje çıkarıcılar tırnağı yıpratabilir. Aseton içermeyen oje çıkarıcıları tercih edin. Sürekli oje sürmek tırnağın nefes almasını engellediği için, ara ara dinlendirmek tırnak yapısını rahatlatacaktır. Bu nedenle doğal haline bırakmak her zaman en etkili yöntem.

PROTEZ JEL TIRNAKLAR ZARARLI MI?

Son yıllarda kadınların estetik kaygısı tırnaklara da sıçradı. Özellikle pandemi dönemi ve sonrasında kendine daha çok zaman ayırmaya başlayan kadınlar ve genç kızlar arasında yaygın olarak kullanılmaya başlanan protez-jel tırnak uygulamaları hakkında bilinçli olmak çok önemli. Pek çok insan maalesef güzel tırnaklar uğruna genelde farkında olmadan potansiyel sağlık problemlerine gözünü kapatıyor. Örneğin jel tırnakların güvenliği ve akrilik tırnakların potansiyel riskleri, gittiğiniz güzellik merkezinin ve işlemi yapacak kişinin bilgisine, eğitimine çok bağlı. Randevu almadan önce güzellik salonu ve çalışanlarının gerekli sertifikalara sahip olup olmadıklarını mutlaka araştırmalısınız. Sağlık ihmale gelmez.

Son yıllarda sıklığı artan kalıcı oje uygulamalarının da tırnak sağlığı üzerindeki etkisine değinen Ülker Sofuoğlu; kalıcı oje, jel manikür uygulamalarının sıklıkla tercih edilmeye başlanan kozmetik işlemler olduğunu ancak herhangi bir tıbbi denetimden geçmeyen ve hijyen kurallarına uyulmayan ortamlarda yaptırılan kozmetik uygulamalar için “Manikür, pedikür gibi uygulamalarda hijyenik koşulların sağlanmadığı veya ehil olmayan kişilerce yapılan travmatik müdahalelerin deri ve tırnak yapısını kalıcı olarak bozabileceği mutlaka akılda tutulmalı ve bu işlemlerden kaçınılmalı” uyarısında bulundu. Son dönemin modası, protez-jel tırnak, kalıcı oje uygulamaları zararlı mı sorusu kafanızda dönüyor ise, cevap evet. Çünkü bu uygulamalar sırasında birçok kimyasala maruz kalıyorsunuz. Her zaman tercihiniz doğalı korumaktan yana olmalı. Dilerseniz zararlarını sırayla yazalım. Sonra tabii ki tercih sizin.

  • Protez-jel tırnak uygulamasında sık aralıklarla uygulanan UV ışını yüksek miktarda radyasyon içerir ve bu radyasyon uzun vadede kalıcı hasarlara neden olabilir.
  • Uygulanan kimyasallar tırnağın hava almasını engellediği için tırnağın pH dengesini bozar.
  • Kendi tırnağınız ile protez-jel tırnak arasında oluşabilecek boşluklar enfeksiyon ve mantar oluşumuna neden olabilir.
  • Tırnaklarınız sürekli törpüye maruz kaldığı ve su kaybettiği için kırılganlaşır.
  • Sık sık ve sürekli bu uygulamaları tercih edenlerde tırnak sararmaları ve renk kayıpları ortaya çıkar.

Jel veya akrilik tırnaklar takmak veya takmamak, kalıcı oje uygulamaları yaptırmak kişisel bir tercih. Sadece uzun vadeli sonuçlar olabildiğinin farkında olmanız gerekiyor. Bu sonuçları genelde moda gelip geçene kadar fark etmiyoruz ve fark ettiğimizde hasar çoktan oluşmuş oluyor. Tırnaklara gelen hasar genelde kalıcıdır ve bunun farkında olmanız gerekli. Hiçbir moda sağlığınızı kaybetmenize değmez. Mutlaka yaptıracaksanız araştırın, en doğru uygulamayı en donanımlı kişilere yaptırın. Gerçi artık günümüzde yükselen trendin “doğallık” olduğunu da unutmayın!

İLGİLİ İÇERİKLER

  • Tırnaklarınızda sağlığınıza dair 5 işaret: Renk ve şekil bozuklukları ne anlama geliyor?
  • Protez tırnak eğitimine nasıl ve nereden başlanmalı? Hangi teknik kullanılmalı?
  • Yaz tırnakları için farklı alternatifler, manikür çeşitleri ve renk önerileri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için 15 öneri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!