VGM yükseköğrenim burs başvuru sonuçlarında son durum: VGM burs başvuru sonuçları açıklandı mı?

vgm-yuksekogrenim-burs-basvuru-sonuclarinda-son-durum:-vgm-burs-basvuru-sonuclari-aciklandi-mi?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Haberler
  • Foto Galeri
  • Eğitim Haberleri
  • VGM yükseköğrenim burs başvuru sonuçlarında son durum: VGM burs başvuru sonuçları açıklandı mı?

VGM burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin öncelikli tercihi olan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, burs başvuru sonuçlarını 16 Aralık 2022 tarihinde açıkladı. KYK’dan herhangi bir burs alamayan üniversite öğrencileri, VGM (Vakıflar Genel Müdürlüğü) yükseköğrenim burs başvuru sonuçlarına odaklandı. VGM tarafından verilen bu burs, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda burs alan yükseköğrenim öğrencilerine verilmiyor. Bu nedenle KYK burs başvuru sonuçlarının açıklanması ardından VGM burs başvuruları değerlendirmeye alınıyor. Peki, VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak, sonuç tarihi belli oldu mu?

VGM yükseköğrenim burs başvurularıyla ilgili açıklamada bulundu. Burs başvuru sonuçları için KYK (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) burs başvuru değerlendirmelerini işaret eden Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM); “01 Aralık 2022 tarihi itibariyle sona eren yükseköğrenim burs başvurularının değerlendirme işlemlerine Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından başlanacaktır. Yapılacak değerlendirme sonrasında başvuru sonuçları internet sitemiz üzerinden açıklanacak olup konu ile ilgili tüm duyular yine www.vgm.gov.tr üzerinden yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR NE ZAMAN AÇIKLANIR?

7-20 Kasım tarihlerinde alınan VGM Ortaöğrenim burs sonuçları vgm.gov.tr adresinden açıklandı.  VGM Üniversite burs başvuru sonuçlarının Ocak ayında ilan edilmesi bekleniyor.

VGM BURSLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Yükseköğrenim Bursu:

– 4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (RG: 15/07/2018 – 30479)

– 5737 sayılı Vakıflar Kanunu (RG: 27/02/208 – 26800)

– Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği (RG: 20/08/2013 – 28741) hükümleri gereği Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilere burs verilmektedir.

Başvuruların tamamlanmasın ardından başvurular, doğruluk kontrolleri yapılarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği’nin eki olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu Öğrenci Başvuru Değerlendirme Cetveli (Ek-2)’ye göre değerlendirilmekte ve açık kontenjanlar nispetinde burs bağlanmaktadır. Başvuru doğruluk kontrolleri ilgili Kamu Kurumlarından yapılmaktadır. YAPILAN KONTROLLERDE BAŞVURU FORMUNDA BEYAN EDİLEN BİLGİLERDEN BİRİNİN YANLIŞ/HATALI OLDUĞU TESPİT EDİLİRSE BURS BAŞVURUSU İPTAL EDİLDİĞİNDEN BAŞVURU SIRASINDA BEYAN EDİLEN BİLGİLERİN DOĞRU VE GÜNCEL OLMASI BAŞVURUNUN DEĞERLENDİRİLMESİNDE OLDUKÇA ÖNEMLİDİR.

2022-2023 VGM BURS MİKTARI

2022-2023 eğitim yılında öğrencilerimize verilmesi planlanan eğitim yardımı/burs miktarları ortaöğrenim eğitim yardımı için aylık 200,00 TL, yükseköğrenim bursu için ise aylık 650,00 TL‘dir.

VGM BURSLARI NASIL ÖDENİR?

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Öğrenciler ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci adına açılmış banka hesap numaralarını belirtir banka dekontunu iletmelidirler. Öğrenci adına Vakıf Katılım Bankası’ndan hesap açılmalıdır. Eğer bulunulan yerde Vakıf Katılım Bankası Şubesi yoksa Ziraat Bankası Şube’sinden hesap açtırılabilir.

Vakıf Katılım Bankası’ndan hesap açtıran öğrenciler kamu ortak ATM’lerinden burslarını alabilirler. Vakıf Katılım Bankası tarafından; kart, kart basımı, kart aidatı, ilk veriliş, yenileme, değiştirme, iptal etme ve benzeri hallerde herhangi bir ücret alınmaz; havale, EFT, ATM/BTM cihazları, internet şubesi, çağrı merkezi aracılığı ile havale, bakiye sorma, hesap hareketleri döküm işlemleri otomatik ödeme talimatı, para yatırma, vergi ödemelerinden ücret ve komisyon alınmaz, hesap işletim ücreti veya başka bir ad altında masraf ve ücret talep edilmez, herhangi bir kesinti yapılmaz ve hesap özeti ücreti alınmaz.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, burs ödeme aylarında her ayın 10’una kadar banka hesaplarına ilgili Bölge Müdürlüğü tarafından yatırılır. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğünün iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişilebilir.

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Gündem
  • Burs
  • Eğitim

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
VGM yükseköğrenim burs başvuru sonuçlarında son durum: VGM burs başvuru sonuçları açıklandı mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İzmir Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!